Jesienna pogoda. Jesienne infekcje. I chmury koronawirusa na horyzoncie. W naszych rękach jest zdrowie nas samych i naszych Bliskich.

Aleksander Biesiada, lekarz rodzinny i hospicyjny, autor bloga: lekarzrodzinny.blog

Przed sezonem infekcji

Całkiem dużo możesz zrobić sam w domu. Przede wszystkim zadbaj o dobrą kontrolę chorób przewlekłych wszystkich domowników. Co to w praktyce oznacza? Po pierwsze: żeby leków nie zabrakło. Dziś e-recepta pozwala na odbiór leków nawet przez 365 dni. Zwłaszcza w okresie zimy warto skorzystać.

Po drugie: kontrola domowa. W ruch powinna pójść waga łazienkowa (okres zimowy nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała), regularnie pomiary pozwolą zorientować się, jeśli sprawy zaczną przybierać zły obrót. Do tego ciśnieniomierz, glukometr (jeśli trzeba). I zeszyt – do zapisywania pomiarów. Takie notatki to ogromne ułatwienie dla Ciebie i Twojego lekarza rodzinnego, kardiologa czy diabetologa.

Przed grypą

Znajdziesz w tym dodatku informacje o szczepieniu przeciw grypie. Każdemu to szczepienie zalecam! A co poza nim? Badania pokazują, że niski poziom witaminy D osłabia układ odpornościowy. Dorosłym zalecam suplementację ponad 1000 jednostek międzynarodowych witaminy D na dobę, po 75 roku życia 2000 jednostek.

Zalecam także spacery. Umiarkowana codzienna aktywność fizyczna na powietrzu chroni Cię przed chorobami. Są na to dobre dowody naukowe. Przed wyjściem sprawdź tylko aktualny poziom smogu.

Przed gabinetem

Co jest dla Ciebie najważniejsze, gdy idziesz do lekarza rodzinnego? A co jest ważne dla Twojego lekarza? Im dłużej pracuję, tym bardziej widzę, że to nie leki. Nie czas. Nie kanapa w poczekalni. To zaufanie.

Dziś jest ono ważniejsze niż kiedykolwiek. Lekarz ufa Ci, gdy opisujesz swoją chorobę przez telefon. Ty potrzebujesz ufać, że gdy przychodzisz do gabinetu – jest tam bezpiecznie. Dlatego, w trosce o siebie i swoich Bliskich:

  • zawsze mów o wszystkich swoich objawach i okolicznościach. Niczego nie zatajaj,
  • zgłaszaj się na poradę lekarską czy pielęgniarką po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Na konkretną, bezpieczną godzinę.

Przed wiosną

Badania przesiewowe albo profilaktyczne wiosną? Zachęcam Cię do pomyślenia o nich już dziś. Mammografia między 50-tym a 69-tym rokiem życia to badanie, na które zwykle nie czeka się długo w kolejce. Jednak na kontrolną kolonoskopię (50 – 65-ty rok życia) zwykle trzeba zaczekać kilka tygodni/miesięcy. Już dziś możesz porozmawiać o tych badaniach ze swoim lekarzem rodzinnym.

Paniom chciałem przypomnieć także o corocznej cytologii i ogólnej kontroli ginekologicznej. Za często słyszę w gabinecie, że ostatnia kontrola ginekologiczna była przy okazji ciąży… czasem wiele, wiele lat temu.

Wciąż prowadzony jest program wczesnego wykrywania tętniaka aorty u palących mężczyzn po 65-tym roku życia. Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii, pod nr tel. (22) 417 13 25. A skoro już mowa o mężczyznach: zapytaj swojego lekarza o oznaczenie poziomy antygenu sterczowego (PSA). Zwłaszcza jeśli obserwujesz u siebie objawy takie jak uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, częstsze oddawanie moczu i trudności w jego oddawaniu (przerywany strumień moczu oraz parcie).

W toku pandemii wielu z chorych straciło termin do planowej kontroli specjalistycznej czy szpitalnej albo został on przełożony. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji – warto odświeżyć skierowania i udać się na badania lub konsultację. Nie zapomnij także o poradni, do której skierowania nie trzeba – o stomatologu!

Dużo zdrowia!

Podobne posty