Istotne jest, że ryzyko pojawienia się poważnych komplikacji zdrowotnych z powodu za wysokiego stężenia cholesterolu we krwi można obniżyć. Dzięki temu możemy zmniejszyć zagrożenie wystąpienia zawału serca, udaru mózgu bądź innych komplikacji zdrowotnych związanych z za wysokim stężeniem cholesterolu.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, specjalista kardiologii z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii UJ CM

Podwyższone stężenie cholesterolu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka, przede wszystkim w krajach rozwiniętych bądź średnio rozwiniętych. W Polsce podwyższony poziom cholesterolu we krwi odpowiada za dużą liczbę zawałów serca, udarów mózgu, przypadków niewydolności serca. Nie ma wątpliwości, że osoby z za wysokim stężeniem cholesterolu średnio żyją krócej. Hipercholesterolemia jest szczególnie niebezpieczna w przypadku osób starszych. Wynika to z faktu, że z biegiem lat kumulują się w organizmie różne choroby – seniorzy częściej chorują na np. nadciśnienie tętnicze i cukrzycę niż osoby młodsze. Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca również są schorzeniami groźnymi, które prowadzą do poważnych powikłań zdrowotnych, a kumulacja tych chorób powoduje, że związane z za wysokim stężeniem cholesterolu zagrożenie dla zdrowia bądź życia jest znacznie wyższe u seniorów niż u osób młodszych.

Jak obniżyć stężenie cholesterolu w organizmie?

Obniżenie zagrożenia wynikającego z za wysokiego stężenia cholesterolu możemy uzyskać w sposób bezpieczny i prosty. Przede wszystkim, wykorzystując do tego zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Często jednak działania te trzeba wspomagać lekami, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Nie ma wątpliwości, że leki obniżające stężenie cholesterolu zmniejszają ryzyko występowania chorób serca i naczyń i przedłużają życie wielu pacjentom. Ponadto, co szczególnie istotne dla seniorów, zmniejszają ryzyko rozwoju demencji. Dysponujemy kilkoma grupami leków o rożnych mechanizmach działania. Część tych leków hamuje produkcję cholesterolu w wątrobie, część natomiast wchłanianie cholesterolu z jelit. Lekarze starają się zawsze dobrać lek odpowiedni dla konkretnego pacjenta.

Ważne jest regularne stosowanie zaleconych preparatów – szczególnie seniorzy nie mogą zapominać o ich przyjmowaniu. Regularność jest istotna również w odniesieniu do stosowania zasad zdrowego stylu życia – odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Jedynie dzięki regularności możemy zmniejszyć ryzyko wynikające z zagrożenia wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. Dotyczy to nie tylko redukcji zagrożeń związanych z możliwością wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.

Suplementy diety obniżające wysoki cholesterol: tak, ale…

W niektórych przypadkach, przy łagodnie podwyższonym stężeniu cholesterolu we krwi, w obniżaniu jego poziomu pomocne mogą okazać się żywność funkcjonalna bądź suplementy diety – w szczególności te, których skuteczność potwierdziły badania naukowe. Mogą one zawierać stanole, sterole czy naturalne statyny.

Suplementy mogą wspomagać obniżenie stężenia cholesterolu realizowane drogą niefarmakologiczną – poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia – lub z wykorzystaniem leczenia farmakologicznego. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak skonsultowanie stosowania suplementów z lekarzem, ponieważ część z tych preparatów może wchodzić w interakcje z lekami. Przykładem żywności funkcjonalnej są margaryny z dodatkiem stanoli lub steroli. Z kolei przykładem naturalnej statyny o udowodnionym potencjale obniżania stężenia cholesterolu we krwi jest monakolina K pozyskiwana m.in. ze sfermentowanych ziaren czerwonego ryżu. Jednak, choć jest to produkt naturalny, wprowadzenie jej do programu terapeutycznego powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym leczenie, ponieważ jest to substancja, która może doprowadzać do powstania interakcji z zaordynowanymi lekami. Monakolina jest dobrze tolerowana, niemniej trzeba pamiętać, że decydujący głos w kwestii stosowania tego, jak i innych suplementów, powinien mieć lekarz.

Podobne posty