Wraz z przyjściem jesieni będzie wzrastać zachorowalność na grypę. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, to warto się zaszczepić.

Dr Michał Domaszewski, Lekarz specjalista medycyny rodzinnej

Grypa jest chorobą zakaźną układu oddechowego wywołaną zakażeniem wirusem grypy. Przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (na przykład podczas kichania), poprzez tzw. kontakt bezpośredni, czyli przebywanie z kimś chorym w tym samy miejscu przez określony czas, poprzez dotyk, kontakt z wydzielinami itd. Ciekawostką jest to, że rezerwuarem wirusa grypy mogą być też niektóre zwierzęta.

Grypę wyróżnia to, że występuje co roku i powoduje dużą liczbę zachorowań, a ich największa liczba występuje podczas sezonowych epidemii. Sezon zachorowań na grypę trwa od września do końca kwietnia, a według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w ostatnim sezonie grypowym zachorowało ok. 4 mln Polaków, a ponad 17 tyś. z nich wymagało hospitalizacji.

Grypę często można pomylić z przeziębieniem, ponieważ granice nie są tutaj wyraźne. Objawy grypy to z reguły gorączka, czasem dochodząca nawet do 40C, bóle mięśni i kaszel.

Groźne powikłania

Wiele osób bagatelizuje grypę, a tymczasem może prowadzić ona do wielu niebezpiecznych powikłań. W szczególności, powinni uważać na nią seniorzy, ponieważ 80% wszystkich zgonów dotyczy pacjentów po 60 roku życia (W ostatnim sezonie, z powodu grypy zmarło 65 osób, z czego 43 osoby były w wieku 65+). Najczęstszym powikłaniem jest oczywiście zapalenie płuc, które może skutkować hospitalizacją. Jeśli pacjent jest dodatkowo obciążony chorobami przewlekłymi to leczenie może być bardzo trudne. Wiem to z własnego doświadczenia, bo leczyłem takich pacjentów, którym oprócz zapalenia płuc towarzyszyła np. niewydolność serca.

Szczepienia

Skutecznym sposobem zapobiegania grypie i powikłaniom przez nią powodowanym są szczepienia. Z moich obserwacji wynika, że społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na szczepienia przeciwko grypie, szczególnie w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem. Codziennie mam mnóstwo pytań odnośnie szczepień na grypę i pacjentów do kwalifikacji. Jeśli się ludzi nie zmusza, to z doświadczenia wiem, że sami przychodzą, chyba, że w przeszłości szczepionka na grypę im zaszkodziła, ale to rzadkość.

Najlepiej wykonać szczepienie we wrześniu lub październiku, aby zabezpieczyć się przed szczytem zachorowań. Szczepionka charakteryzuje się różną skutecznością w zależności od sezonu i uodparnia ona na konkretne podtypy wirusa grypy. Należy pamiętać, że szczepienie przeciw grypie starszych pacjentów obniżają liczbę przyjęć do szpitala z powodu zapalenia płuc i grypy, oraz liczbę powikłań pogrypowych.

Podobne posty