Aleksander Biesiada, lekarz rodzinny i hospicyjny, autor bloga: lekarzrodzinny.blog

Prawidłowa dieta, ale…

Najważniejsza jest zbilansowana dieta. Aby przygotowywane przez Ciebie posiłki były urozmaicone. Nie ważne, czy wraz z Tobą do stołu zasiadają seniorzy, małe dzieci, czy jesz samodzielnie. Jednak każdemu (tak, ja również biję się w piersi) będą zdarzać się w tym niedostatki. Goni nas czas, karci zawartość portfela i jeszcze na dodatek wygodniej ugotować raz i niech będzie na trzy dni. 

W efekcie mogą powstać niedoboru składników odżywczych. Jedne większe, a drugie mniejsze. Niektóre całkiem niewinne. Inne bolesne. Jeszcze inne zagrażające zdrowiu nas samych i naszych Bliskich na wiele lat. 

Witamina D

Właściwie każdy powinien ją suplementować! Nie jest przesadą mówić o niej, jak o hormonie. Bierze aktywny udział w gospodarowaniu wapniem w Twoim organizmie, wpływa znacząco na mineralizację kości. Ostatecznie chroni Cię więc przed osteoporozą. Niestety, mała liczba słonecznych dni i nasz sposób przebywania na słońcu zmuszają nawet zdrowych dorosłych do suplementacji. Z badań, które prezentowano ostatnio podczas konferencji lekarzy rodzinnych we Wrocławiu, jasno wynika: 70% populacji ma niedobór witaminy D3. Czyli wskazanie do jej suplementacji cały rok, nie tylko zaś od jesieni do wiosny. 

Zgodnie ze wskazówkami dzieci w ogóle nie powinny wystawiać się na działanie pełnego słońca – to także oznacza konieczność podawania im suplementów z witaminą D. A seniorzy? Tym bardziej. Ich skóra nie produkuje tak chętnie witaminy D, stąd jej całoroczne niedobory. Zapytaj swojego lekarza o właściwe dla Ciebie i Twoich Bliskich dawki witaminy D. 

Magnez

Kołatanie serca, nadpobudliwość mięśni (w tym drżenia, skurcze) oraz nadciśnienie tętnicze mogą być objawem niedoboru magnezu. Ktoś z Twoich Bliskich cierpi z tych powodów? Warto oznaczyć poziom magnezu. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Uważaj, jego niski poziom może wiązać się z równoczesnym niskim poziomem wapnia. Ten także warto wtedy zbadać. 

Wchłanianie magnezu w Twoim organizmie zachodzi w jelicie, a wypłukiwanie w nerkach. Jego niedostatki można więc suplementować doustnie. Braki pojawiają się najczęściej w związku z błędami w diecie oraz przy nadużywaniu alkoholu. Kasza, ryż i pełnoziarniste pieczywo? Są w Twojej diecie? Jeśli tak, wystarczy popić je mlekiem i magnez wchłonie się doskonale. 

Pamiętaj, że stosowanie leków moczopędnych sprzyja wypłukiwaniu magnezu. Jeśli Twoi Bliscy stosują takie leki (zwykle z powodów kardiologicznych), dopytaj o objawy związane z niedoborem magnezu. 

Potas

W Twoim ciele potas ukrywa się głównie w komórkach. We wszystkich. I jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia stężenia potasu we krwi są zawsze związane z jakąś chorobą. Zdrowi problemów z potasem nie mają. Niewydolność nerek, cukrzyca, utrzymujące się wymioty i biegunka, nadciśnienie czy kołatanie serca powinny być wskazaniem do oznaczenia poziomu potasu. Uwaga na wyniki: potas w oznaczeniu może wyjść wysoko ponad normą z powodu złego przechowywania i transportowania próbki. 

Myśląc o niedoborach potasu zwróć uwagę na tych członków Rodziny, którzy piją dużo kawy, alkoholu albo stosują wspomniane już wcześniej leki diuretyczne. Suplementowanie potasu może być w Ich wypadku koniecznością. 

Żelazo i jego pomocnicy

Spośród wszystkich pierwiastków śladowych żelaza w naszym organizmie mamy najwięcej. We krwi, w mięśniach. A także w wątrobie, gdzie jest magazynowane. 

Niedobory żelaza mają związek ze zbyt małą jego ilością w diecie, zaburzeniami wchłaniania, ciążą czy krwawieniem (doprowadza do utraty żelaza z krwią). Niedobory występują także przy przewlekłych infekcjach. Zwróć więc uwagę na poziom żelaza w każdej z tych sytuacji i rozważ wspólnie z lekarzem potrzebę jego suplementowania.  

Kwas foliowy uczestniczy w dojrzewaniu krwinek czerwonych. Z kolei witamina B12 odpowiada za przyswajanie kwasu foliowego przez te krwinki. Jak widzisz, oba te składniki są niezbędne, by nie występowała anemia. Czasem więc trzeba suplementować i żelazo, i kwas foliowy i witaminę B12.

Podobne posty