Dla aktywności fizycznej nie istnieje granica wieku, w końcu ruch to zdrowie, a sprawne ciało to sprawny umysł!

Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów “Ruch i Zdrowie” Skupia obecnie około 300 osób i zajmuje się upowszechnianiem wśród osób starszych kultury fizycznej. Jakie aktywności są obecnie najbardziej popularne wśród seniorów?

Najbardziej popularny jest nordinck waking. Na “kijki” do Powsina przychodzi nawet 30 – 50 osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się gimnastyka na salach, zajęcia na basenie, sekcja rowerowa, a nawet kręgle.

Jak ważne jest wprowadzenie do codziennego życia seniora aktywności fizycznej?

Naukowcy już to zbadali i potwierdzili korzystny wpływ ruchu na zdrowie człowieka niezależnie od jego wieku. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji mogę powiedzieć, że po wysiłku nawet nie intensywnym wielu z nas ma lepszy nastrój i dobrze się czuje.

Aktywność fizyczna za każdym razem spowalnia proces starzenia się. Zbawienny wpływ na ten proces ma również gimnastyka dla umysłu. Jak utrzymać w dobrej kondycji funkcje poznwacze?

Nasi seniorzy nie mają czasu na nudę. Proponujemy im wycieczki po całej Polsce. Organizujemy wyjazdy jednodniowe raz w miesiącu i 5 razy w roku wielodniowe. Staramy się umożliwiać zwiedzanie ciekawych miejsc w kraju i na świecie. Organizujemy również wypady do teatru. Oderwanie się od codzienności, nawet jak wraca się do znanych miejsc, odświeża umysł. Można powiedzieć – zwiększa jego “pojemność”, dzięki pozytywnemu wpływowi na procesy poznawcze, takie jak myślenie, pamięć i uczenie się.

Mottem Państwa działalności są słowa Benjamina Franklina „nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”, jak skłonić seniora do kierowania się tym hasłem w swoim życiu?

Propozycje skierowane do seniorów umożliwiają im oderwanie się od prozy życia i pomyślenia o przyjemnościach. Nasza oferta powoduje, że seniorzy wychodzą z domu, poznają innych ludzi, poszerzają swoje horyzonty i zainteresowania. Staramy się w miarę możliwości stworzyć warunki podobne do rodzinnych. Aktywizacja zarówno ciała jak i umysłu oraz ciepłe relacje międzyludzkie mogą być zatem dla każdego seniora motywatorem do wykorzystywania swojego wolnego czasu na 100% oraz czerpania z tego radości.

 

Podobne posty